Tillbaka

”En fransk bistro som inte är på låtsas”

Till vänster om huvudentrén till Sveriges mest anrika saluhall ligger en fransk liten pärla. När Bistrot du Passage öppnade sina dörrar spred sig lovorden snabbt, och idag har man en trogen krets av stamkunder. I augusti hyllades restaurangen stort av DN:s krogkommission. Georges Vidasca, som driver restaurangen tror det beror på en fransk envishet.

– Allt började med en passion för Frankrike, säger Georges. Vi ville skapa en plats i hjärtat av Östermalms Saluhall där gäster kan uppleva den typiska parisiska känslan. Där ett restaurangbesök är avslappnat men ändå raffinerat. Där varje liten detalj har stor betydelse.
Menyn präglas av typisk fransk bistrokultur, men råvarorna plockas med omsorg ut så lokalt som möjligt.
– Vår vision är enkel, förklarar Georges. Vi vill förena det bästa av fransk mattradition med fantastiska svenska råvaror. Sedan vill vi servera maten i en miljö som andas både elegans och värme.

Positiv matrecension gav rejäl skjuts

”Äntligen en fransk bistro som inte är på låtsas” skrev Krogmissionen i DN den 28 augusti i år. Matrecensenterna beskrev det som en av deras bästa upplevelser på mycket länge. ”Klassiska rätter i perfekt utförande och bortglömda förrätter” var några av lovorden.

– För oss har recensionen blivit en milstolpe, berättar Georges. Den har verkligen satt Bistrot du Passage på kartan. Att få ett så varmt mottagande och erkännande var inte bara en ära, det blev också ett bevis på att vår vision fungerar.

Georges fortsätter med att analysera restaurangens framgångsfaktorer, att det handlar om att envist hålla fast i det som skapar den franska karaktären.

– Allt måste samverka för att det ska kännas som att du befinner dig på ett bistro i Paris. Den franska atmosfären, de charmiga servitörerna, dofterna från köket, sorlet i lokalen och den klassiska inredningen – allt har betydelse. Självklart spelar maten en central roll, men det är stämningen och helhetsupplevelsen som gör att våra gäster återvänder, om och om igen.

Expansion står för dörren

Namnet Bistro har sitt ursprung är från 1800-talet, då Paris var ockuperat av ryssarna. Enligt en skylt på restaurangen ”La Mère Catherine” i Montmartre från 1814 ropade ryska kosacker ”Bistro!” vilket betyder snabbt på ryska. Man ville helt enkelt bli serverad så fort som möjligt. På Bistrot du Passage gillar man den teorin eftersom man gärna lever upp till den.

Inom kort kommer man att expandera i den befintliga lokalen, med ny bar, större uteservering och fler sittplatser. Utan att tumma på känslan, påpekar Georges.

– Krogkommissionen i DN beskrev oss som en ”skönt sorlig restaurang”. Precis så ska det kännas, även när vi öppnar en ny bar och förbättrar miljön med fler sittplatser. När det gäller att välja ut restaurangens favoriter ser Georges Vidasca det som en utmaning.

– Det är svårt att välja bara en favorit, säger han. Våra gäster uppskattar olika smaker för stunden. Men jag tipsar gärna om tre rätter som verkligen fångar essensen av Bistrot du Passage. Om du prövar vår ansjovis med smörstekt brioche, den klassiska steak minute och förstås vår tarte tatin, då får du en upplevelse som är très magnifique.

Läs mer om: Bistrot du Passage