Välhängt, vällagat och väldigt noga utvalt. Så kan sammanfatta Willy Ohlssons smakupplevelser. De säger själva att inte ens det bästa är gott nog.
En klassiker som blivit världskänd är deras berömda ”Guldkött”. Noga utvald biff och entrecote som de själva torrhänger till en fantastisk mörhet och smakrikhet. En annan kundfavorit sedan 40 år är Skälbykorven, stoppad med perfektion redan från första skinnet. Den riktigt kräsne kan även gå hem med en bit Waygu-kött.
I delikatessdisken kan du botanisera bland välgjorda salamikorvar och skinkor från Spaniens och Italiens mest välrenommerade tillverkare. Här finns också ett stort sortiment franska och italienska ostar, tillsammans med svensk hårdost som man själva lagrat till just den rätta balansen mellan styrka och smak. Du kan även köpa färdiglagad husmanskost och andra delikatesser.
Historien bakom guldköttet
I slutet av 70-talet fick Ulf Ljung, en av dåvarande ägare till Willy Ohlsson, en idé till extra hängt kött. Än idag är processen densamma. Entrecôte och ryggbiff får torrhänga i fyra veckor, och från dessa väljer man sedan ut de finaste och mest marmorerade köttbitarna. Med ben och kappa doppas köttet i smält raffinerat talg-fett av nöt (tänk dig hur man stöper ett ljus). Detta görs för att köttet ska klara av mörning i ytterligare ca fyra veckor. Resultatet blir en köttbit som hängt i två månader, vilket gör att den inte liknar något annat i Sverige (troligen inte ens i Europa).
Så skapades konceptet ”guldkött”, som genom åren uppnått internationell status tack vare omnämnanden från tidningar i New York, Aten och flera stjärnkrogar i Stockholm.



















